


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 5.5 A |
| Output Voltage | 60 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Flyback, Forward Converter |
| Switching Frequency | 115 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.244 V |
| Max Output Voltage | 75 V |
| Max Output Power | 100 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 11
Distributors
pcbx
Unit Price$11.77987
Ext.Price$11.77987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.77987 | $11.77987 |
| 10 | $9.37343 | $93.73430 |
| 25 | $8.87846 | $221.96150 |
| 50 | $8.40960 | $420.48000 |
| 100 | $8.11112 | $811.11200 |
| 300 | $7.85459 | $2356.37700 |
| 500 | $7.60623 | $3803.11500 |
